HH 2020
V jubilejnom ročníku nás pandémia posadila na gauč
Po prelomení 10-tisícovej návštevnosti v roku 2019 sa rátalo s ešte veľkolepejším dúhovým pochodom, ktorý mal prvýkrát štartovať z Námestia slobody. Koronavírus však prekazil pôvodné plány, a tak sme sa 25. júla napokon museli uspokojiť s online programom. Desiaty ročník podujatia nám napriek tomu doprial osobné stretnutia aspoň v rámci týždňa sprievodných podujatí a na neodmysliteľných afterpárty.
Dominika Chrastová
Počet účastníčok a účastníkov dúhovej akcie každý rok narastal, aj preto sa predpokladalo, že bratislavský Pride 2020 dosiahne nový rekord. Na ten si nakoniec musíme počkať, keďže zdravie dostalo, samozrejme, prednosť. Organizačnému tímu sa podarilo pretaviť hlavný program aspoň do hodinu a pol trvajúceho online streamu. „Keďže sme sa chceli vyhnúť prípadným technickým problémom, Dúhový PRIDE sme nakrúcali dopredu. Proces si vyžadoval zorganizovať kapely v malom priestore na jeden dátum,“ opísala vtedajšie prípravy riaditeľka podujatia Jana Mičeková.
Medzi spomínané kapely patrili zoskupenia Bad Karma Boy, Puding pani Elvisovej a Modré hory. Ich vystúpenia predeľovali príhovory viacerých verejných podporovateliek a podporovateľov komunity. Konkrétne sa na obraze objavili vtedajšia verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, Irena Bihariová z Progresívneho Slovenska, primátor Matúš Vallo či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
Okrem nich adresovala divákom a diváčkam prejav i evanjelická farárka Anna Polcková. „Vidím, že LGBT ľudia sú v našej spoločnosti a cirkvi vedení k životu v samote a dokonca k tomu, aby sa pre ňu sami rozhodli. Nedokážem mlčať, ak viem, že o svojich snoch, očakávaniach a strachoch nemôžu hovoriť slobodne,“ vyjadrila sa Polcková a motivovala komunitu, nech sa na ceste za požadovanými právami naďalej nevzdáva.
Svojimi príbehmi taktiež povzbudili ostatných Richard Joseph Langdon, transrodový Róm z poradenského centra PRIZMA Košice, a Dušan Martinčok, držiteľ Ceny Inakosti za rok 2019. Ďalšie slová prijatia sa objavovali na sociálnych sieťach. „Pre mňa ste rovnocennou súčasťou Slovenska. Máte tu svoj domov, právo žiť slobodne a dôstojne. Ste prirodzenou súčasťou našich rodín, susedstiev, pracovných a školských kolektívov,“ napísala prezidentka Zuzana Čaputová.
Stream moderovaný Petrom Šarkanom Novákom sa skončil pred deviatou večer, aby sa všetci stihli z gaučov plynulo presunúť na tanečné parkety. Na výber boli tri podniky v centre mesta – Bohéma s disco hudbou, Wax s house výberom a techno Fuga.
Dúhový PRIDE vždy bol a naďalej bude aj o tom, aby sa komunita mohla zomknúť, osobne si vymeniť skúsenosti a takisto sa zblížiť s podporujúcimi ľuďmi z majority. Týždeň sprievodných podujatí, ktorý sa na rozdiel od hlavného podujatia konal celý naživo, preto ešte viac získal na dôležitosti.
Významnú súčasť programu tvorili tri diskusie. Prvá rozoberala dosahy koronakrízy na komunitu, ďalšia sa upriamila na diskrimináciu a násilie voči transrodovým osobám a tretia nahliadla do starostí queer mládeže. Okrem toho sme si z ponuky mohli vybrať športovanie s klubom Lotosové kvety, sledovanie krátkych tematických filmov či zábavu na obľúbenom kabarete v Teplárni.
A keďže koniec pandémie a koniec nezmyselných debát o zrušení interrupcií bol v tom čase v nedohľadne, ostávalo nám dúfať, že na rozdiel od názvu predstavenia Troška Trosky nebudeme mať o rok iba Smútok v srdci a falafel v placke.