HH 2021
Bratislava si tvorila kolektívnu imunitu voči netolerancii
Hoci pandémia v lete na chvíľu poľavila, online stream dostal pred dúhovým pochodom opäť prednosť. Komunita a podporujúce skupiny si však mohli osobné stretnutia vynahradiť na sprievodných podujatiach, ktoré tentoraz trvali až mesiac.
Dominika Chrastová
Dúhový PRIDE v roku 2019 pokoril 10-tisícovú návštevnosť, aj preto bolo jasné, že formát naživo by nespĺňal podmienky covid automatu. Organizačný tím tak nadviazal na predošlé skúsenosti a okrem takmer trojhodinového online streamu vytvoril aj neobyčajne bohatý sprievodný program.
PRIDE mesiac sa slávnostne začal prvého júla v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca, kde Iniciatíva Inakosť zároveň predstavila projekt SOM – sériu príbehov transrodových ľudí. Ďalšie dni priniesli už osvedčené aktivity ako kabaret a queer slam poetry v Teplárni, športovanie s klubom Lotosové kvety či predstavenie Lukáša Zahyho s názvom Stenomúr. Taktiež nechýbalo viacero diskusií, pričom najväčšiu mediálnu pozornosť upútalo stretnutie rodičov LGBT osôb, na ktorom sa zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová.
„Ľudská hodnota sa neodvíja od sexuálnej orientácie a rodu, ale od úplne iných kvalít,“ podotkla hlava štátu pri počúvaní rôznych skúseností. Dagmar Horná a Zlatica Maarová jednotlivo spomenuli svoje dcéry, ktoré vychovávajú deti s partnerkami. Elena Martinčoková priblížila prvotné pocity po zistení, že jej syn je gej. O transrodovosti sa rozhovorili Pavlína Fichta Čierna a Waldemar Švábenský, zakladateľ festivalu Svet podľa Gabriela.
Oslava inakosti vyvrcholila 24. júla opäť predpripraveným online streamom. Záznam sa tentoraz nakrúcal v priestoroch Novej Cvernovky, pričom podľa covid automatu sa tristo záujemkýň a záujemcov mohlo na programe zúčastniť osobne.
Tradične zazneli aj viaceré príhovory, v ktorých vtedajšia ochrankyňa práv Mária Patakyová, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, riaditeľka ľudskoprávneho strediska Silvia Porubänová, poslanec Európskeho parlamentu Michal Šimečka, štátny tajomník ministerstva kultúry Radoslav Kutaš či írska veľvyslankyňa Hildegard Ó Riain poukázali na potrebu zlepšiť život komunity na Slovensku.
V roku 2021 prvýkrát prevzali záštitu nad podujatím primátor Matúš Vallo a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. „Tak, ako sa v týchto dňoch snažíme dosiahnuť, aby Bratislava bola prvým mestom na Slovensku s kolektívnou imunitou voči vírusu, tak sa, prosím, poďme snažiť aj o to, aby sme boli aj prvým mestom s kolektívnou imunitou voči netolerancii,“ vyjadril sa Vallo so želaním, nech inakosť prestanú sprevádzať fyzické či verbálne útoky.
Uvoľnenú atmosféru pridali do programu, ktorý moderovala komička Simona Salátová, hudobné čísla Jakuba Pružinského, Erika Žigmunda a tiež zoskupenia Vec & Švidraň, The Grand Buffet či Lomnické Čháve. Na záver nechýbal prvotriedny vouge od Moniky Prikkelovej z Kiki House of Velvet.
Tanečný záver online streamu naladil divákov a diváčky na neodmysliteľné afterpárty v centre Bratislavy. Na výber boli opäť tri kluby, pričom Bohéma ponúkala rádiové hity, Wax house hudbu a Fuga sa postarala o techno atmosféru.
Jedenásty Dúhový PRIDE nám tak i počas pandémie doprial množstvo zážitkov. A hoci komunite tentoraz patril celý mesiac, vyvrcholenie by bolo predsa len zapamätateľnejšie, keby sa uskutočnil aj sprievod mestom. Dvanásty ročník nám ho však konečne prinavráti a určite nepôjde o tuctovú záležitosť.