Takáto bola jedinečná atmosféra ONLINE festivalu Dúhový PRIDE Bratislava 21. Spolu sme si užili, či osobne, alebo online, koncerty Vec Švidraň, The Grand Buffet, Lomnické Čháve, Ero, Jakuba Pružinského a prvotriedny Vouge od House of Velvet. PRIDE WITH US budúci rok. Tešíme sa.
WITH LOVE. PRIDE TEAM. xx


PRIDE mesiac 2021 začal slávnostným otvorením 1. júla v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Otvorenie bolo spojené s predstavením kampane Iniciatívy Inakosť SOM – Séria príbehov transrodových ľudí. Simona Salátová privítala niektorých z nich v diskusii (záznam je dostupný tu). Kampaň predstavuje príbehy ľudí, do životov ktorých by mimoriadne negatívne zasiahol zákaz právnej zmeny pohlavia. Ten sa snažili presadiť kotlebovci a niektorí vládni poslanci. Počas PRIDE mesiaca sa uskutočnila aj verejná diskusia prezidentky SR Zuzany Čaputovej s rodičmi LGBTI ľudí, ktorú zorganizovala Iniciatíva Inakosť (záznam je dostupný tu). S prezidentkou v Novej Cvernovke diskutovali Zlatica Maarová a Dagmar Horná, ktorých dcéry s partnerkami vychovávajú svoje deti, a Elena Martinčoková, ktorej syn sa v Luxemburgu oženil so svojím priateľom. Zúčastnila sa aj Pavlína Fichta Čierna, mama transrodového chlapca Johanna (www.inakost.sk/som-johann/). Posledným hosťom bol Waldemar Švábenský, ktorý organizuje festival transrodovej kultúry Svet podľa Gabriela. Švábenský začal festival organizovať po tom, čo jeho syn Gabriel, nádejný umelec a transrodový chlapec, spáchal v marci 2018 samovraždu. „Gejovia, lesby a transrodoví ľudia sú prirodzenou súčasťou spoločnosti. Patria k pestrosti spoločnosti. Ľudská hodnota sa neodvíja od sexuálnej orientácie, rodu ale od úplne iných kvalít. Ľudskosť, láska k blížnemu, rešpekt a tolerancia sú úplne základné veci pre môj život. Nedá sa žiť týmito hodnotami a neakceptovať gejov, lesby a transrodových ľudí“, zdôraznila prezidentka. Jasne sa aj vymedzila voči zákonom, ktoré by po vzore Maďarska diskriminovali LGBTI ľudí: „Ak by sa mi takýto zákon dostal na stôl, tak by som ho určite nepodpísala a vetovala by som ho. Ak by bolo moje veto prelomené, tak by som ten zákon napadla na Ústavnom súde. Preto tam som, preto som bola zvolená a takto to budem určite ďalej robiť.“Festival Dúhový PRIDE Bratislava sa v roku 2021 prvýkrát uskutočnil pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu. Hlavným programom naplneným príhovormi a koncertmi kapiel sprevádzala komička Simona Salátová. Vystúpili v ňom interpreti Vec Švidraň, The Grand Buffet, Lomnické Čháve, Erik Žigmund a Jakub Pružinský. S prejavmi vystúpili okrem iných: Mária Kolíková – ministerka spravodlivosti, Mária Patakyová – verejná ochrankyňa práv, Michal Šimečka – poslanec Európskeho parlamentu, Matúš Vallo – primátor hl. mesta SR Bratislavy, Juraj Droba – predseda Bratislavského samosprávneho kraja, Radoslav Kutaš – štátny tajomník Ministerstva kultúry SR,  Silvia Porubänová – výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva a spoločné vyhlásenie veľvyslanectiev prednesie  veľvyslankyňa Írskej republiky v SR Hildegard Ó Riain. 


Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2021 a jeho sprievodné podujatia sa uskutočnili s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, Nadácie mesta Bratislavy, LGBT+ fondu Nadácie Pontis, Bratislavského samosprávneho kraja a programu Európskej únie Erasmus+. 

NAŠIMI DONORMI SÚ

NAŠIMI PARTERMI SÚ

Dúhový PRIDE Bratislava 2020 bude online! V sobotu 25. 7. možeme všetci zažiť PRIDE deň priamo doma v obývačke. Koncerty slovenských kapiel sa budú striedať s príhovormi osobností podporujúcich rovnosť LGBTI komunity. Sledujte udalosť Dúhový PRIDE Bratislava na Facebooku. Ak by ste chceli podporiť myšlienku PRIDE, pozvite čo najviac kamarátov a kamarátiek do tejto udalosti a počas streamovania PRIDE organizujte divácke party a posielajte nám z nich vaše fotky priamo do udalosti na Facebooku. Nie všetky akcie budú len virtuálne. Počas PRIDE týždňa môžete stretnúť zaujímavých ľudí a zažiť super atmosféru na rôznych kultúrnych a spoločenských akciách, diskusiách a workshopoch.

Donori

Partneri podujatia